Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
A topklubok és az UEFA vitájában csak a futballszurkolóknak nem osztanak lapot.
„A futball nem sport, hanem üzlet” – szól az unásig ismételt közhely, amitől minden valamirevaló szurkoló vérnyomása az egekbe lőtt. Tegnapig.
azzal, hogy 12 európai szupercsapat bejelentette, a saját égiszük alatt új sorozatot indítanak.
A kék sarokban, velük szemben egy olyan UEFA áll, amelynek vezetői vért izzadva próbálják elhitetni a közvéleménnyel, hogy ők állnak a szurkolók oldalán. A vita enyhén gyomorforgató jellegét mutatja, hogy a két fél közötti csatában a magyarokkal szemben többszörösen is felháborítóan eljáró (Craiova-Honvéd találkozó), a kapzsiság hiányával nem vádolható, évekkel ezelőtt még masszív korrupcióval áthatott szervezet van erkölcsi fölényben.
Azt ugyanis senki se higgye, hogy az európai szövetség jelen pillanatban a szurkolók miatt aggódik:
Az ugyanis az UEFA számára is világos, hogy ha a tíz legnépszerűbb klubból nyolc egy más sorozatban folytatja, akkor a Bajnokok Ligája olyan lesz, mint egy falunap délutáni fellépője: ha valaki arra jár, belenéz, de emiatt senki nem megy oda.
Persze, a klubokat is meg lehet érteni. Jobban eladható egy londoni, madridi estében rúgott bogyó, mint ahányan megnézik a budapesti, varsói, donyecki éjszakában vívott küzdelmet. Szó szerint, küzdelmet. Egy közép-kelet-európai csapat ugyanis hosszú évekig, évtizedekig dolgozik azért, hogy egyszer odakerüljön a nagyok közé, majd tudásbeli hátrányát lelkesedéssel, küzdéssel pótolja. A négy évvel ezelőtt még az NB2-ben futballozó Sigér Dávid tokától bokáig sárosan pedig nehezebben eladható a nagy piacokra, mint évi négy-öt El Clásico.
Az elmúlt nap során tapasztalt felháborodás-cunami azonban a legkevésbé sem kelet-közép-európai szimpátiatüntetés volt.
amit Bajnokok Ligájának, korábban BEK-nek hívtunk.
Mit szólnak ehhez az igazi szurkolóik? Ezen klubok immáron kinőtték sportegyesületi jellegük, világszerte értékes márkává váltak, akiknek jóval többen szurkolnak a világ más nagyvárosaiban, mint saját otthonukban. A vezetők így vigyázó szemeiket már leginkább keletre és nyugatra vetik, ahonnan most jár a taps és a sikoly.
„Amerikai pénzből, amerikai módon” – akár lehetne ez is az új bajnokság jelszava, ha egy kis őszinteség szorult volna beléjük. A JP Morgan Chase amerikai befektető-óriás finanszírozásával összegrundolt liga ugyanis mindent hátrahagy, amitől európai. Az állandó csapatokkal, illetve az Egyesült Államok bajnokságaira hajazó alapszakaszos lebonyolítással
Végső összetevőként a szervezet megtette elnökének Florentino Pérezt, az európai futballélet legellentmondásosabb sportvezetőjét. Kis humorral a döntést lehet szimbolikusnak is tekinteni: megalomán projekthez megalomán elnököt. Az egész történet olyan abszurd, hogy az ember szívesen hinné azt, hogy áprilisi elsejei vicc. Reméljük csak megkésett.